szesza-logo

Néptáncszenzáció – Mohács-ősbemutató és Wunderlich József jön a Dóm térre

2026. ÁPRILIS 16.
Néptáncszenzáció – Mohács-ősbemutató és Wunderlich József jön a Dóm térre

Július 4-én nagyszabású néptáncprodukcióval veszi kezdetét a Szegedi Szabadtéri Játékok Dóm téri eseménysora. A Magyar Nemzeti Táncegyüttes Hősök hajnala című összeállításában a Rekviem Mohácsért ősbemutatója és a Wunderlich József címszereplésével visszatérő Tánckrónika Dózsa György tetteiről szögezi a székekhez a Fesztivál közönségét.

Ünnepi évadhoz illően ünnepi, grandiózus néptáncelőadással veszi kezdetét a július a Szegedi Szabadtéri Játékokon. A Magyar Nemzeti Táncegyüttes Hősök hajnala című produkciója a magyar történelem sorsfordító eseményeit idézi fel július első szombatján tánc- és zenei kultúránk közös nyelvén. Hazánk legnagyobb színpadán valódi török-kori forgatag elevenedik meg a Kossuth-díjas Nemzet Művésze, Zsuráfszky Zoltán és a Kossuth-díjas Zs. Vincze Zsuzsa látványos produkciójának két részében. Az első felvonás a Nemeskürty István művére is építő, történelmi igénnyel megalkotott Tánckrónika Dózsa György tetteiről, amelynek zenéjét Szarka Tamás szerezte. A második részben pedig egy kirobbanó ősbemutató kerül a Szabadtéri Játékok színpadára: a Rekviem Mohácsért című, Eredics Benjámin zenéjével készülő táncvízió.


Bár 2010-ben a Tánckrónikát már bemutatták a Dóm téren, most új formában kel életre a 95 éves Fesztiválon. Részben, mivel a mohácsi vész évfordulójára készülő ősbemutató követi majd az est folyamán, így közös értelmezési keretbe vonva 16. századi történelmünk két fontos mozzanatát. Másrészt ezúttal új művész, a fiatal színészgeneráció jeles tagja, Wunderlich József alakítja majd az egykor Novák Péter-megformálta címszerepet. A Szegedi Szabadtéri Játékok stábja ellátogatott a Nemzeti Táncegyüttes próbatermébe, hogy rövid bepillantást nyújtson leendő nézőinek a színész felkészülésének első perceibe. A Vígszínház Junior Prima díjas tagja kiváló énekes színművész, zenész. Elárulta, bár lelkesedik a népi táncért, eddig inkább műkedvelőként művelte, de izgatottan készül az embert próbáló, mégis örömteli kihívásra.

Érzékenyen közelít a parasztfelkelést vezető hős történelmi ködbe vesző alakjához. Elárulta, számára Dózsa hol éltető, hol pusztító szenvedélye a legmegkapóbb a karakterben - ezen a kifogyhatatlan energián keresztül mutatja majd be Dózsa szerethetőségét a nézőknek.


A produkció élén álló Kossuth-díjas koreográfusok dicsérték a színész muzikalitását, a szerepre való rátermettségét, és arról is biztosították a nézőket, hogy Wunderlich mellett az ország legnagyobb létszámú hivatásos néptáncegyüttesének rengeteg kiváló táncosa és a Szeged-környéki együttesek apraja-nagyja is színre lép majd, így mind a Dózsa-tánckrónika, mind a Rekviem Mohácsért folyamán igazi népes forgatag repíti majd a múltba a közönséget.

 Zs. Vincze Zsuzsa hozzátette, bár a Mohács 500 emlékév tiszteletére, újonnan születő előadás csakugyan egy vízió, a csata valóságán alapuló fiktív történet, a nézői belehelyezkedést is segítő korhűség határozza meg a teljes előadás történelmi időket tükröző látványvilágát és hangulatát.


Az elismert művészek kiemelték, a tragikus eseményekben is a felemelő mozzanatokat, a máig érvényes értékeket igyekszik hangsúlyozni a Hősök hajnala mind a két egyfelvonásosa. Az izgalmas produkció előkészületeibe betekintést nyújtó, kedvcsináló videós összeállítás megtekinthető a Szabadtéri Játékok Facebook-oldalán, az előadás további részleteit pedig a Fesztivál honlapján ismerhetik meg az érdeklődők.


Banner
Kövessen minket!
Instagram
Facebook
Youtube
Banner
Banner
További hírek
news
Hamarosan: Szabadtéri podcast Stahl Judittal

Idén is Stahl Judit mutatja be a Szegedi Szabadtéri Játékok Dóm téri produkcióit. A népszerű beszélgetéssorozat ezúttal podcast-formát öltve tér vissza, első adásában a Hősök hajnala című néptánc-előadás és a Fesztivál 95. születésnapja apropóján.

Továbbarrow

news
Hamarosan indul a Szegedi Szabadtéri

Június 27-én kezdetét veszi a Szegedi Szabadtéri Játékok Dóm téri programsorozata. A 95 éves játszóhelyen előrehaladott állapotban zajlanak a munkálatok, amelyekről Barnák László főigazgató és Várkonyi Miklós műszaki vezető június 15-én tájékoztatta a sajtó képviselőit a helyszínen.

Továbbarrow

news
Készül a varázslat: megtartották a Wicked olvasópróbáját

Az Erkel Színház produkciójában készülő, új hazai bemutató olvasópróbáját tartották meg Budapesten: már próbálják a Szegedi Szabadtéri Játékokon debütáló Wickedet. Szente Vajk rendezésében, Stéphanie Schlesser és Tóth Angelika főszereplésével augusztus 14-étől kerül színre a világérzékenységből világszenzációvá vált musical a Dóm téren.

Továbbarrow

Copyright © 2024

Kövessen minket!

FacebookInstagramYouTube

További információk

HÍrlevél Feliratkozás