szesza-logo
cover-image

Ajándékkoncert

Újszeged koncert

koncert

BEMUTATÓ: 2019. AUGUSZTUS 14.

Hazai zenei kincseket vonultat fel az idei szimfonikus zenekari koncert: Erkel Ferenc, Liszt Ferenc és Bartók Béla alkotásai mellett fontos szerepet kapnak a kortárs magyar zeneszerzők is az augusztus 14-i esten.

Az idei Ajándékkoncert műsora a klasszikus és a kortárs alkotások találkozása jegyében született: a Szegedi Szimfonikus Zenekar Gyüdi Sándor vezényletével évszázadokat köt össze augusztus 14-én.

Az est első részében Erkel Ferenc Hunyadi-nyitánya csendül fel, mely nemcsak az egyik legtöbbet játszott hazai zeneszerző előtti főhajtás, hanem a Szegedi Szabadtérinek is ünnep. Ugyanis 60 éve, 1959-ben Erkel Hunyadi Lászlójával indultak el újra a Dóm téri játékok. Ezt követi Bartók Béla Magyar képek című alkotása. Az öt kép, vagyis tétel Bartók szenvedélyes kutatómunkájának méltán ismert és szeretett gyümölcse, mely forrásait tekintve megcsillogtatja a hallgató előtt a magyar népzene kincseit. A hazai klasszikusokból álló első részt Liszt Ferenc Les préludes című szimfonikus költeménye zárja, mely a szerző legnépszerűbb művei közé tartozik.

A szimfonikus zenekari koncert második része a kortárs zeneszerzőké: elsőként Tóth Péter Hunyadi intermezzója hangzik fel, melyet épp a magyar nemzeti opera megteremtőjének Hunyadi-nyitánya ihletett. A mű Erkel Ferenc halálának 125. évfordulójára született, a Szegedi Szimfonikus Zenekar tavaly mutatta be Gyüdi Sándor vezényletével. Az esten ősbemutatóként felcsendülő Resurrexit c. Tóth Péter-mű a város felkérésére született. A nagyárvíz 140. évfordulójának évében debütáló szimfonikus alkotás a zene nyelvén foglalja össze a Tisza félelmetes erejét és azt az eltökéltséget, mellyel Szeged városa az újjáépítést követően mégis szebb lett, mint korábban volt.

Folytatásként Szirtes Edina „Mókus” Vidróczki c. etno-szimfonikus műve és az Onnan fentről című alkotásának ősbemutatója hangzik fel a Dóm téren. A Szegedhez és a Szabadtérihez is erősen kötődő, sokoldalú művész a világzenei szerzők között is előkelő helyet foglal el, most pedig szimfonikus zenekari alkotásaival ismerkedhet meg a közönség. A Vidróczki című művében tiszteleg Kodály Zoltán és Bartók munkássága, de mindenekelőtt a magyar folklór előtt. Épp ezért tartja Szirtes Edina Mókus fontosnak, hogy a szimfonikusok mellett szerepet kapjanak a régi magyar hangszerek is.

Kövessen minket!
Instagram
Facebook
Youtube
Ajánljuk még
Program image

A 3 TESTŐR

Dóm tér előadás

Rob Bolland - Ferdi Bolland - André Breedland

Program image

A CIGÁNYBÁRÓ

Dóm tér előadás

Ifj. Johann Strauss

Program image

Ezeregy éjszaka

Dóm tér előadás

Geszti Péter - Monori András - Tasnádi István

Copyright © 2024

Kövessen minket!

FacebookInstagramYouTube

További információk

HÍrlevél Feliratkozás