Jegyvásárlás Online kérdőív

Idén nyáron csak Szegeden lesz Summertime

2013. július 10.

Augusztusban egy igazi különlegességet kínál az opera-, a jazz- és a gospelrajongóknak a Szegedi Szabadtéri Játékok: jelenleg Európában kizárólag a Dóm téren csendülhetnek fel a Porgy és Bess slágerei, köztük a számtalan jazz-, pop- és klasszikus zenész által feldolgozott Summertime. George Gershwin magyar színpadokon évtizedek óta nem játszott darabját két alkalommal, egy New York-i társulat előadásában láthatja a közönség.

„Véleményem szerint egy operának szórakoztatónak is kell lennie, és a szórakoztatásnak minden elemét tartalmaznia kell. Ezért amikor a Porgy és Besst (…) választottam témául, megbizonyosodtam arról, hogy itt könnyű, de komoly zenét is írhatok, és belefoglalhatok humort és tragédiát egyaránt” – nyilatkozott George Gershwin a darabról, amelyet 1934-35-ben, szokatlanul hosszú ideig, tizenegy hónapig komponált és kilenc hónapig hangszerelt.  A történetre még 1926-ban, DuBose Heyward Porgy című regényében talált rá, és azonnal felismerte a benne rejlő drámai és operai lehetőségeket. (Heyward mellett Ira Gershwin az opera librettistája és dalszövegírója.)

A charlestoni kikötő egyik utcájában, a Catfish Row-n él egy nyomorék koldus, Porgy, aki szemtanúja lesz egy gyilkosságnak, majd befogadja a gyilkos barátnőjét, a gyönyörű Besst. Boldogságuk akkor lesz teljes, amikor magukhoz vesznek egy gyermeket, akit a hurrikán tesz árvává. Ám a gyilkos, Crown visszatér Bessért, Porgy pedig – védve a családját – megöli őt. A rendőrség őrizetbe veszi, kihallgatja, de nem hiszik el, hogy egy nyomorék lehet a gyilkos, így Porgyt szabadon engedik. A diadalmas hazatérés azonban tragédiába torkollik, amikor rájön, hogy Sportin’ Life, a kábítószer-kereskedő kétes eszközökkel elcsábította Besst, és arra kényszeríti a nőt, ismét prostituáltként dolgozzon New Yorkban.

Az amerikai opera történetében mérföldkőnek számító Porgy és Bess bemutatója 1935. szeptember 30-án volt Bostonban, a premier közönsége a feljegyzések szerint 15 percig tapsolt. A darab újszerű volt tartalmában, zenéjében, nyelvében, fellépőinek származása tekintetében is. Gershwin muzsikájában egyszerre van jelen az amerikai kontinens múltja és jelene: gyökerei az indián, az afrikai és az afroamerikai örökséghez nyúlnak vissza, ugyanakkor erős a jazz hatása, miközben megkerülhetetlen az európai zenéből, főképp Ravelből és Debussyből merített inspiráció.

Külföldön az operát először 1943-ban Koppenhágában, a Dán Királyi Operaházban – helyi énekesekkel – mutatták be, ám az országot megszálló németek 22 előadás után levetették a művet a repertoárról azzal a fenyegetéssel, hogy ha műsoron tartják, felrobbantják az épületet. Az Porgy és Besst az Everyman Opera Company 1952-ben indult, több évig tartó turnéja és az 1959-ben bemutatott film vitte világsikerre.

Gershwin darabját Magyarországon 1970-ben tűzte műsorra a Magyar Állami Operaház az Erkel Színházban, két szereposztásban, Mikó András rendezésében. A száz fölötti szériát produkáló előadásban Radnai György és Begányi Ferenc, illetve Házy Erzsébet és Andor Éva énekelték a címszerepeket. Ezt a produkciót 1973-ban láthatta négy teltházas estén a Szegedi Szabadtéri Játékok huszonnyolcezer fős közönsége.

Az Operaház 1981-ben még felújította a Porgy és Besst, ezt követően azonban az örökösök egyre szigorodó feltételei miatt csak 1991-ben a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, afroamerikai származású vendégművészek közreműködésével láthatták a magyar nézők a darabot. Gershwin ugyanis ragaszkodott ahhoz, hogy a fehér szerepeket fehér, az afroamerikai származású karaktereket pedig afroamerikai származású énekesek alakítsák.

A Porgy és Bess a szerzői előírásnak megfelelő kivitelben 2013-ban Európában kizárólag a Dóm téren kerül színre. A New York-i Living Arts Inc. – a szegedi bemutatóhoz képest szinte napra pontosan negyven év elteltével –augusztus 9-én és 10-én látható előadása nem csupán minden tekintetben megfelel Gershwin akaratának, de szerte a világon komoly sikert aratott: a főbb szerepeket alakító énekesek a világ nagy operaszínpadain rendszeresen jelentős alakításokat jegyző művészek, akik több mint ezerszer léptek fel ezzel a produkcióval öt földrész 17 országában, több mint másfél millió néző előtt.


Porgy és Bess – háttér

 

Zene: George Gershwin

Librettó: DuBose Hayward (saját, Porgy című regénye és darabja alapján)

Dalszövegek: DuBose Hayward, Ira Gershwin

Műfaj: folk opera

Zenei hatások: jazz, déli (Charleston környéki) tradicionális muzsika, gospel, blues, opera, zsidó liturgikus zene

Nyelv: gullah (az angol és az afrikai nyelvjárások kreol keveréke, az Atlanti-partvidéken és a közeli szigetcsoportokon főleg halászatból élők nyelvjárása)

Leghíresebb dalok: Summertime; It Ain’t Necessarily So; Bess, You Is My Woman Now; I Loves You Porgy; I Got Plenty o’ Nuttin’

Ősbemutató: 1935. szeptember 30., Boston, Colonial Theatre

Jelentős tengerentúli előadások: Broadway (1935; 2011 – The Gershwins’ Porgy and Bess címmel, 2 Tony-díjjal jutalmazva), Everyman Opera Company (1952), Houston Grand Opera (1976 – Tony- és Grammy-díj), Metropolitan Opera (1985)

Európai bemutató: 1943. március 27., Koppenhága, Dán Királyi Opera

További jelentős európai előadások: Zürich (1945, 1950), Göteborg (1948), Stockholm (1948) – európai társulatokkal; 1952–1955-ben az Everyman Opera Company turnéjának főbb állomásai: Volksoper (Bécs), Théâtre de l’Empire (Párizs), Teatro de la Fenice (Velence), Liceu (Barcelona), Teatro alla Scala (Milánó), továbbá Zágráb, Belgrád, Athén, Moszkva, Európán kívül: Casablanca, Tel Aviv; Glyndebourne (1986), BBC Proms (1998)

Magyarországi bemutató: 1970. február 6., Magyar Állami Operaház (felújítás: 1981)

Szegedi Szabadtéri Játékok-bemutató: 1973. július 27., a Magyar Állami Operaház előadása

További magyarországi előadások: Margitszigeti Szabadtéri Színpad (1991); vizsgaelőadások: Színház- és Filmművészeti Főiskola (részletek: 1964, 1988), Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola (1978)


Porgy és Bess

a Living Arts Inc. előadása

 

Szereposztás

Porgy: Richard Hobson

Crown: Philip Boykin

Sportin’ Life: Reggie Whitehead

Jake: Tom Elliott

Bess: Angela Owens

Maria: Stephanie Beadle

Serena: Anne Fridal

Lily: Jeanette Blakeley

Rendező: Susan Williams-Finch

Közreműködik: a Szegedi Szimfonikus Zenekar

Karmester: Stefan Kozinski

Európai partner: Armel Produkciós és Sajtóiroda

Előadások: 2013. augusztus 9., 10. 21 óra (esőnap: augusztus 11.)

Megosztom

2014. április 28.


Rekordévadot zárt a Szegedi Szabadtéri Játékok

Több mint 89 ezren látogattak el idén a Szegedi Szabadtéri Játékokra. Hazánk legnagyobb nyári színházi fesztiválja minden eddigi eredményét túlszárnyalva több produkcióval, kimagasló nézőszámmal, számos teltházas estével, esőnapok nélkül zárta két hónapos évadát.

2024. augusztus 22.

Részletek

Jövőre is Rebecca – elővásárlási lehetőséggel

Elővásárlási lehetőséggel tér vissza az évad musicalszenzációja, a Rebecca! Sylvester Lévay és Michael Kunze musicaljét kirobbanó sikerrel mutatta be – szabad téren a világon elsőként – a Szegedi Szabadtéri Játékok.

2024. augusztus 06.

Részletek

Szereplőváltozás: Szélpál Szilveszter a Cseh Tamás-emlékesten

2024. augusztus 02.

Részletek
További hírek

További előadásaink

A mi mesénk

a Tiszavirág Néptáncegyüttes gálaműsora

06. | 16.
Jegyvásárlás

Jerry Herman – Harvey Fierstein, Jean Poiret színdarabja alapján

Az Őrült Nők Ketrece

musical

06. | 28., 29.
Jegyvásárlás

Bess Wohl

Válaszfalak

vígjáték

07. | 12., 13.
Jegyvásárlás